Historie

Jednovský hasičský sbor byl založen 4. června 1905. Předcházela mu ustavující valná hromada, která se konala v místnostech hostince pana Františka Klíče, v dnešním hostinci U Vašků.
V úvodu schůze přečetl páter František Daněček stanovy sboru a připomněl přítomným důležitost a nepostradatelnost hasičských sborů v obcích. Po zápisu a přihláškách členů následovala volba výboru. Starostou byl zvolen na návrh pana Vincence Grulicha místní hostinský pan František Klíč. Jak zápis uvádí, byl zvolen jednohlasně. Činní členové si potom zvolili aklamací další členy výboru. Za náčelníka pana Rudolfa Jurku, za prvního podnáčelníka pana Jana Pejře, za druhého podnáčelníka pana Františka Trnečku. Do prvního výboru po založení sboru byli dále zvoleni: páter František Daněček, pan Josef Dostál, pan František Kučera.
Začátky sboru nebyly nijak lehké, a tak se členové na kroje a hasičskou výzbroj skládali z vlastních kapes. O dva roky později, v roce 1907, byla zakoupena čtyřkolová ruční stříkačka a v roce 1909 se začalo uvažovat o vybudování hasičského skladiště vedle stavení pana Vallera, na mlatě staré jatky. První zmínka o zakoupení stříkačky motorové je z března roku 1946. Zajeli tehdy pro ni povozem do Prostějova na nádraží Alois Mikeš a Vojtěch Hofman. Stála 48 000 korun.
V srpnu 1949 se uskutečnila první schůze v hasičském domě v Jednově. Do té doby se schůzovalo u pana Klíče v hospodě. V lednu 1950 bylo zakoupeno první auto s plachtou. S vozem měl jezdit jednatel pan Alois Mikeš a tzv. zbrojíř Miroslav Krejčíř. Oba měli totiž vůdčí listy třetí třídy. Oba ručili za to, že vůz bude vždy v pořádku a jízdy schopný. Protože nebyla prevence, bylo požáru poměrně dost a sbor často zasahoval.
V 50.letech se dobrovolní hasiči stali součástí Svazu požární ochrany a vytrvali v něm až do roku 1990, kdy se vrátili k původnímu názvu Svaz dobrovolných hasičů.
Kolem roku 1964 byla hasičská místnost přebudována na poštu a hasičské schůze a porady se odbývaly v zasedací místnosti tehdejšího MNV. Po rekonstrukci Obecního úřadu se jednovští hasiči vrátili do pohostinství U Vašků. Vlastní schůzovní místnost zatím jednovští hasiči nemají.
Kolem roku 1980 byla zakoupena nová stříkačka P-12, která slouží dodnes. Dalším významným nákupem bylo auto značky ARO. Bylo zakoupeno v roce 2005 od pana Zatloukala ze Suchdola a po generální opravě motoru slouží dodnes. Auto nám hodně pomohlo, ubylo starostí s odvozem na soutěže a různá cvičení. Dřívější převozy stříkačky zajišťovali suchdolští hasiči.
Kritickým rokem se pro hasiče z Jednova stal rok 1990, kdy se jejich sbor ocitl v krizi a hrozilo jeho zrušení. Po zvolení nového starosty, pana Milana Koudelky v roce 1995 a náboru mladých do řad hasičů, se situace ve sboru výrazně zlepšila. Zlepšilo se i vybavení sboru. Kromě již zmiňovaného auta se pořídily nové hadice, vycházkové a pracovní stejnokroje. Za přispění Olomouckého kraje se pořídilo pět zásahových obleků včetně bot a rukavic, dále vysavač na hmyz s ochranným oblekem.

Je tedy v Jednově sestavena zásahová jednotka, která je funkční a pro obec potřebná. V současné době má četa SDH v Jednově 39 členů, z toho 29 mužů a 10 žen.